TESTTÖMEGINDEX KALKULÁTOR

Az APP-ban mostantól követheted a testtömegindexed (BMI) alakulását!

A túlsúly hatással lehet az egészségedre és közérzetedre.

Nézd meg a BMI tartományod, tűzz ki reális célsúlyt, és haladj kis lépésekkel!
Ne a gyors fogyásra törekedj, hanem az életmódváltásra: mozogj rendszeresen és figyelj az étkezésedre! Kitartásodat minden mérföldkőnél jelvényekkel jutalmazzuk!

Használd a lenti két módszert a pontosabb eredményekért:

🔶 Testtömeg mérése: A mérleget mindig ugyanabban az időpontban és hasonló körülmények között (például reggel, éhgyomorra) használd a pontos eredmények érdekében.

🔶 Derékkörfogat mérése: Mérd közvetlenül a köldök felett, a legkeskenyebb ponton!
Ez az egyik legfontosabb mutató, mivel a hasi zsír felhalmozódása összefüggésbe hozható a szív- és érrendszeri betegségekkel.

SZÁMOLD KI A BMI ÉRTÉKED!

18 év alatt nézd hozzá a BMI-t a nemedhez tartozó táblázathoz!

BMI KALKULÁTOR
BMI KALKULÁTOR
MAGASSÁG
cm.
Kérjük, adjon meg egy értéket 125 és 225 között.
SÚLY
kg.
Kérjük, adjon meg egy értéket 10 és 500 között.
MAGASSÁG
ft.
in.
Kérjük, adjon meg egy értéket 4,2 és 7,3 között.
SÚLY
lb.
st.
Kérjük, adjon meg egy értéket 22 és 1000 között.
BMI KISZÁMÍTÁSA
Használja ezt a kalkulátort a testtömegindex (BMI) ellenőrzéséhez, amely segíthet meghatározni a testsúlykategóriáját. Gyermeke BMI-jének ellenőrzéséhez, keresse ki a kapott érték alapján a mellékelt táblázatban a megfelelő oszlopot.

Forrás: Gács Zsófia, Magyar Emma, & Tarr Zsófia. (2024). Ezentúl – Túl súlyos füzet. Csimota Kiadó.

FONTOS TUDNIVALÓK!

⚠️A BMI nem mutatja meg a testzsír és izom arányát, ezért nagyobb izomtömegnél félrevezető lehet.

⚠️18 éves kor alatt a BMI értékedet mindig vesd össze az életkorod és nemed szerinti referenciaértékekkel a fent található táblázatban.

Ha 18 év alatti vagy, ez neked szól!

A legfontosabb, hogy légy egészséges és érezd jól magad a bőrödben!

A testalkatunkban sok mindent öröklünk a szüleinktől, és vannak dolgok, amiken nem tudunk változtatni. Nem tudjuk megváltoztatni a magasságunkat, de a saját testünk arányain, például a testsúlyunkon vagy az izomzatunk mennyiségén, már sokat tudunk alakítani.

Ez azért fontos, mert a testalkatunk nemcsak a külsőnket, hanem az egészségünket is befolyásolja. Van olyan testalkat, ami támogatja az egészséget, és van, ami elősegítheti bizonyos betegségek kialakulását. Ilyenkor sok esetben nem gyógyszerekre, hanem életmódbeli változtatásokra van szükség. 

A testalkatunkon az öröklött tulajdonságokon kívül az életmódunkkal – a táplálkozással, fizikai aktivitással – is rengeteget tudunk változtatni, és ezt minél hamarabb érdemes megtanulni. Te döntheted el, hogy mennyit alszol, mennyit mozogsz, mit és mennyit eszel. 

Legyen a cél az egészséged és hogy elégedett legyél magaddal. Ne akarj azonnal mindent megváltoztatni! Nincs szükség rá, hogy mindent egyszerre csinálj. Fontos, hogy figyelj jobban magadra, de ne görcsölj! Lehet úgy is változtatni, hogy közben élvezetes és szórakoztató legyen. 

Ha a testtömegindex az életkorhoz és nemhez képest magasabb, akkor túlsúlyról, ha sokkal magasabb akkor elhízásról beszélünk. Egyes betegségek őket nagyobb eséllyel érinthetik. Ugyanakkor a soványság is lehet kóros, ami szintén nem egészséges. Ez a táblázat a testtömegindexed(BMI) alapján segít megmutatni, hogy a veled egyidősekhez képest az átlagba tartozol, vagy valamelyik irányba eltérsz? Bárhová is tartozol, ha változtatni akarsz beszéld ezt meg szüleiddel. Kérhettek tanácsot az iskolaorvostól vagy a házigyermekorvostól is.

HASKÖRFOGAT MÉRÉSE

Miért fontos megmérni a haskörfogatunkat felnőttként?

A Millió lépés appban most írhatod és követheted a haskörfogatod alakulását, amely jól jelzi majd a sikeres életmódváltást.

A testtömegindexet nemcsak az életkorral, hanem a has centiméterben megadott körfogatával is egybevetve már jóval pontosabb eredmény adható meg a tápláltsági állapotot illetően. Mivel a deréktájon felhalmozódó zsírszövet vastagsága jelzi a zsír és az izomszövet arányát, azaz segít pontosítani az elhízottság vagy soványság mértékét.

A mérőszalagot a csupasz bőrfelületre kell helyezni, a derék magasságában vízszintesen, félúton a legalsó borda alsó széle és a csípőcsont teteje közé. Az eszköz ne legyen meghúzva, de ne is lötyögjön a testfelületen. Kilégzést követően a haskörfogat leolvasható. Pontos mérési útmutató ITT ELÉRHETŐ!

Nők esetében a 80 cm-es haskörfogat már elhízottságra és közepes egyészségügyi kockázatra, míg 88 centiméter felett túlsúlyra és magas rizikóra utal.
Férfiak esetében a két határérték: 94 cm, illetve 102 cm.

FIGYELMEZTETÉS!

⚠️A túlsúly alábbi betegségek kockázatát növeli:

  • szív- és érrendszeri betegségek;
  • 2-es típusú cukorbetegség;
  • terhességi szövődmények;
  • magas vérnyomás;
  • érelmeszesedés;
  • ízületi problémák;
  • demencia;
  • daganatos megbetegedések;
  • máj- és epehólyag-betegségek;
  • alvási apnoe

⚠️A has körfogatának lemérése sem gyermekek, sem terhes nők, sem pedig az európai embertípustól természetes módon eltérő testfelépítésű embereknél nem alkalmas az elhízottság mértékének megállapítására.

TÁPLÁLKOZÁS

Hogyan csináld okosan?

Az egészségtudatos táplálkozás titka nem az egyes élelmiszerek, tápanyagok elhagyásában, hanem azok tudatos fogyasztásában rejlik. Akármilyen étrend vagy étel mellett döntünk is, a drasztikus megszorítások helyett mindig a kiegyensúlyozottságra kell törekednünk. A mennyiség mellett oda kell figyelni az arányokra is, hiszen az egyes tápanyagok elhagyásával  vagy nem megfelelő minőségű pótlásukkal  könnyen hiánybetegségek alakulhatnak ki.  A napi teljes értékű táplálkozás felépítésében az Okostányér hivatalos ajánlása ad segítséget.

E szerint a helyes táplálkozás alapját a gyümölcsök, a zöldségek, a gabonafélék, a húsok, halak, a tojás, illetve a tej- és tejtermékek fogyasztása és helyesen megválasztott aránya adja. A testmozgás naponta ajánlott, viszont a nassolás csak alkalmanként javasolt.

További részletes információ ITT ELÉRHETŐ!

forrás: Semmelweis Egyetem – https://semmelweis.hu/egeszsegfejlesztes/elvitelre/taplalkozas/
ábra forrása: Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége – http://www.okostanyer.hu/